Masaze

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Úvod do masáží

Úvod do masáží
 
 

Proč jít na masáž

Jsou lidé, kteří vnímají masáž jako něco luxusního, co je sice příjemné, ale rozhodně ne nezbytné, jiní přísahají, že právě díky masážím se zbavili zdravotních potíží.
Thajská masáž, shiatsu, reflexní terapie... Narazit na reklamu na nějaký masážní salon není vůbec těžké. Nabídka se v tomto směru v uplynulých letech velmi rozšířila, ale o to těžší bývá se v ní vyznat. Rozhodně se vyhněte masážím, které v reklamě slibují skvělé léčebné účinky, ale vůbec se nedozvíte, o jakou masáž jde. Na volbě konkrétní terapie totiž hodně záleží. Zatímco některá pravidla - například že by na masáže neměli chodit lidé trpící nějakou infekcí - platí všeobecně, jednotlivé masáže se od sebe liší jak způsoby provedení, tak i vlivem na lidské tělo.
Na jedné straně doporučují masáže ve svých praxích i lékaři jako doplněk léčby, třeba u léčby bolavých zad, na straně druhé stojí masáže, sloužící především
k relaxaci.

Je to jen rozmazlování?
Lidé však často o masážích vědí málo a očekávají od nich nesplnitelné - věří třeba, že jedna dobrá masáž je na dlouho zbaví vleklých potíží se zády.
Nebo je naopak podceňují, případně si pod slovem masáž představují zejména jakési hlazení

a masírování svalů. Ale tak to není, zvláště při některých terapiích se pracuje doslova s celým tělem a člověk si po takové masáži může připadat alespoň zpočátku jako po fyzické dřině.
Tohle všechno by si lidé měli zjistit, než se vůbec rozhodnou některou podstoupit.
Velmi důležitý je i pozitivní vliv masáží na psychiku.

Protiklad sportu
Lidem, kteří mají pocit, že správné a nejlepší odreagování je sportovat do naprostého vyčerpání, přinášejí masáže nový obzor. A nejsou to jen sportovní masáže natažených svalů a tejpování vyvrtnutých kotníků.

Co od masáží
čekáte?
Ujasněte si nejprve, proč chcete jít na masáže: chcete to jen zkusit, doporučil vám to někdo jako úžasnou relaxaci, anebo se s jejich pomocí chcete zbavit konkrétních zdravotních potíží? Počítejte

s tím, že chcete-li masážemi ovlivnit svůj zdravotní stav, půjde o dlouhodobou záležitost.

V každém případě
je dobré si uvědomit, že masáže mají i své kontraindikace. Přestože to tak mnoho lidí nevnímá, nevhodně zvolené nebo provedené masáže mohou ovlivnit zdravotní stav
i negativně. Například pro lidi trpící infekcemi, a to i třeba skrytě probíhajícími záněty, se masáže nehodí.

Nespoléhejte jen na masáže
Byla by chyba čekat, že se vaše zdraví zlepší jen díky masážím, a navíc vzápětí. V případě zdravotních potíží by měly masáže jen doplňovat celkovou léčbu.

A pokud vás třeba trápí bolesti zad, měli byste svému tělu pomoci i jinak - například pravidelným cvičením, nákupem vhodné matrace a správným držením těla přes den.

Vyberte si dobře
U masáží více než u mnoha jiných terapií záleží na tom, aby vám vyhovoval zvolený terapeut, protože s ním budete trávit relativně dlouhou dobu, navíc obnažení. Sehnat kontakt nebývá těžké, ale vyplatí se získat nějaké reference nejlépe od známých, kteří už služeb dotyčného využili. Ptejte se také svého lékaře, měl by vám říci, kterým klientům kdo dokázal pomoci.


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky