Masaze

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Účinky masáže

Úvod do masáží
 
 
 

Účinky masáže


Vhodně zvolenými masážními hmaty a masážními prostředky dosáhneme nejen odezvy v místě působení, ale i v místech vzdálených a následně i v celém organizmu.

Rozlišujeme tři druhy účinků masáže:
Mechanický
podporuje návrat odkysličené krve zpět směrem k srdci. Tzn. že krev, která odevzdala veškeré živiny do vzdálených míst od srdce, se pomocí masáže rychleji vrací k srdci, kde se opět okysličuje a nabírá látky, které jsou potřeba pro výživu celého organizmu. Urychluje vlastně celou regeneraci organizmu, podle názoru odborníků klasická masáž pomáhá i k rozpohybování lymfatického systému.
Biochemický
při dobře provedené masáži dochází i ke změnám na povrchu kůže kůže se prokrvuje. S postupným vývojem biochemie se přišlo na to, že tělo samo aktivizuje látky, které jsou přítomny v organizmu v nižší koncentraci. Jedná se především o acetylcholin
a histamin. Tyto dvě látky způsobí roztažení povrchových vlásečnic, které jsou uloženy pod kůží, dochází k zčervenání kůže.
Reflexní
na povrchu těla máme spoustu čidel, receptorů, která nás neustále informují
o tom, jaká je teplota, jestli je vlhko atd. Všechny tyto receptory nám přenášejí přes CNS informace do mozku, který je zpracovává a snaží se tělo chránit, aby bylo v co největší pohodě.
Tyto tři typy účinků probíhají při masáži současně nebo střídavě a jsou velice prospěšné pro organizmus jako celek.


ÚČINEK MASÁŽE NA ORGANISMUS

Kůže a podkožní vazivo                                                                                                              
Masáží zlepšíme prokrvení, zrychlí se krevní cirkulace, takže je lepší zásobení kyslíkem a životu potřebnými látkami. Zrychlí se odstraňování škodlivin.  Masírovaná kůže zarudne, oteplí se (až o 1,5 °C), stane se vláčnou a pružnou.

Šlachy a šlachová pouzdra

Masáží odstraníme nahromaděné škodlivé látky, také tuk a vodu, které se zde hromadí hlavně při nečinnosti nebo při velké námaze. Po čase vznikají  záněty šlach a šlachových pouzder.


Klouby

Masáží způsobujeme zrychlené vyplavení únavných látek, ( kysličník uhličitý, kyselina mléčná, máselná, kreatin ) z kloubů a jejich okolí, které způsobují bolest při pohybu. Dále zvýšíme prokrvení příslušné oblasti a tím i příjem čerstvé okysličené krve.

Kosterní svalstvo
Masáží zlepšujeme svalový tonus, prokrvení a odstranění únavových látek. Unavený sval obsahující velké množství vody a únavových látek, snižuje svoji výkonnost. Takový sval je pak zatvrdlý, bolestivý, zduřelý, nabobtnalý a zotavuje se řadu hodin. Masáží lze tuto dobu zkrátit na minimum.

Krevní oběh
Masáží srdci nepřímo ulehčíme práci, prohloubí se srdeční stahy a zpomalí se jeho činnost. Masáží se nezrychluje tepenní oběh.

Mízní systém
Masáž působí na vylučování odpadových látek, mikrobiálních jedů a různých  choroboplodných výpotků lymfatickými cévami a odstraňování přebytečné vody z tkání (otoky zvláště dolních končetin).

Dýchací aparát
Masáží se prohlubuje dech a zvyšuje kapacita plic.

Zažívací trakt
Masáží způsobíme zvýšené vylučování kyseliny solné žaludeční sliznicí a zvýšené vylučování žluči. Rovněž se zvyšuje peristaltika střev.

Vylučovací systém
Masáží odstraňujeme z organismu přebytečnou vodu. Celkovou masáží se  zvýší množství vyloučených tekutin.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky